Jak zmienić rynek pracy?
Niepelnosprawni.pl

Przestać dofinansowywać zatrudnienie osób z lekkim stopniem? Zmienić formułę działania warsztatów terapii zajęciowej? Takie pomysły mogą być w najbliższym czasie konsultowane ze środowiskiem osób z niepełnosprawnością i z ich pracodawcami.

Klubokawiarnia „Życie jest Fajne” powstała z inicjatywy Fundacji Ergo Sum jako miejsce, w którym będą mogły pracować osoby z autyzmem. Zatrudnienie znalazło tam osiem osób z tą niepełnosprawnością. To właśnie tam na początku kwietnia odbyła się debata nt. pracy osób ze stanami ze spektrum autyzmu, a dokładniej barierami, które ją utrudniają albo wręcz uniemożliwiają.

Szału nie ma

- Od lat 90. zrobiliśmy spory postęp, jeśli chodzi o rynek pracy. Nasze regulacje prawne nie odbiegają od tych międzynarodowych. Pewne dysproporcje widziałabym w obszarze zatrudnienia wspomaganego – mówiła podczas debaty dr Katarzyna Roszewska, prawniczka zajmująca się m.in. realizacją przez Polskę Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. – Szału nie ma i stać nas na więcej. Z jednej strony mamy system, który jest popularny na świecie – kwotowy z dofinansowaniem wynagrodzeń. Jednocześnie jest to system bardzo krytykowany. Wspiera on nie pracownika, ale pracodawcę. To system, w którym płacimy pracodawcy za stworzenie miejsca pracy dla osoby z niepełnosprawnością. Niekoniecznie przekłada się to na lepszą sytuację zawodową i konkurencyjność osób z niepełnosprawnością.

Jej zdaniem, na pewno dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych do wynagrodzeń pomaga osobom z niepełnosprawnością w znajdowaniu pracy, ale sposób ich przekazywania niekoniecznie pasuje do wymogów współczesności.

 

Więcej informacji w portalu Niepelnosprawni.pl

 
 
 
 
 
© 2014 - 2020  Wszystkie prawa zastrzeżone.  Grupa Emediaweb.pl