Trwa „Akcja: Praca”. Dołącz!
Trwa „Akcja: Praca”. Dołącz!
Niepelnosprawni.pl

Obserwujemy w Polsce pewien paradoks – mamy najniższe od 25 lat bezrobocie i armię niepracujących osób z niepełnosprawnością. Dlaczego? Razem poszukajmy odpowiedzi!

Minęło ponad 12 lat od listopada 2004 r., gdy zapytaliśmy w sondzie portalu Niepelnosprawni.pl: „Dlaczego niewiele osób niepełnosprawnych pracuje?”.

  • 73 proc. odpowiedziało: „pracodawcy nie chcą ich zatrudniać”,
  • 16 proc. było zdania, że „nie potrafią szukać pracy”,
  • 9 proc. wybrało odpowiedź: „nie opłaca im się, wolą żyć z renty”,
  • a 2 proc. – „nie chcą pracować”.

To samo pytanie zadaliśmy Czytelnikom portalu w styczniu 2017 r. I tu szok! Wyniki... były niemal identyczne.

  • Ponownie 73 proc. biorących udział w sondzie odpowiedziało, że „pracodawcy nie chcą ich zatrudniać”,
  • znów 9 proc. było zdania, że „nie opłaca im się, wolą żyć z renty”,
  • mniej, bo tylko 9 proc. uważa, że osoby z niepełnosprawnością „nie potrafią szukać pracy”,
  • do 9 proc. wzrosła liczba odpowiedzi: „nie chcą pracować”.

Rzecz do załatwienia

Trudno oprzeć się wrażeniu, że choć wiele zmieniło się w naszym kraju przez dzielące sondy 12 lat, to kwestia zatrudnienia osób z niepełnosprawnością wciąż jest tematem niezałatwionym.

- Wskazywanie winy po stronie pracodawców może być pewnego rodzaju tarczą, za którą chowają się osoby z niepełnosprawnością – komentuje Piotr Pawłowski, prezes Integracji. – Być może wciąż boją się podjąć pracę. Może nie są do tego przygotowane. Może nie trafiły na otwartych pracodawców, choć bez wątpienia z ich otwartością jest o wiele lepiej niż 12 lat temu. Być może ma to związek ze strachem przed utratą renty. Na tę sytuację wpływ ma wiele czynników, choćby to, czy ktoś mieszka w mieście, czy na wsi. Bywa też, że zdobyte wyższe wykształcenie nie przystaje do potrzeb pracodawców. Niewątpliwie jednak ta sytuacja jest sygnałem dla rządzących, że należy nie tylko zadbać o zaspokojenie „głodu” pracodawców, lecz zmienić cały mechanizm wspierania aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnością.

Europejski wzór

Potrzebę tę potwierdzają statystyki. Są bezlitosne. Według GUS, w Polsce niezmiennie od wielu lat zaledwie co czwarta osoba z niepełnosprawnością w wieku produkcyjnym jest aktywna zawodowo. Tymczasem w Unii Europejskiej – co druga.

Aktywizacji zawodowej nie sprzyja ani rekordowo niskie bezrobocie (8,3 proc. w grudniu 2016), ani zachęty dla pracodawców (głównie w postaci dofinansowań pensji), ani projekty prowadzone przez wiele organizacji pozarządowych.

Dlaczego tak jest? Czy w Polsce osoby z niepełnosprawnością nie chcą pracować? Z jakich przyczyn boją się wejść na rynek pracy? A może to firmy i urzędy nie chcą ich zatrudniać? Co zrobić, by to zmienić? Jak wesprzeć zarówno osoby z niepełnosprawnością, jak i pracodawców, którym brakuje rąk do pracy?

Więcej w Portalu niepelnosprawni.pl

 
 
 
 
 
© 2014 - 2020  Wszystkie prawa zastrzeżone.  Grupa Emediaweb.pl