7 kroków do pracy. Nie tylko w dużym mieście
7 kroków do pracy. Nie tylko w dużym mieście
Niepelnosprawni.pl

Wbrew pozorom, szybkie znalezienie pracy jest możliwe. Oto 7 przydatnych wskazówek, które zwiększą szanse na znalezienie zatrudnienia przez osoby mieszkające zarówno w dużych, jak i mniejszych miejscowościach.

Osoba z niepełnosprawnością może znaleźć pracę nawet w jeden dzień. Tak jak Łukasz Bednarski, dziś doradca zawodowy Centrum Integracja w Warszawie, który na początku swojej kariery zawodowej znalazł ogłoszenie o pracę w infolinii. Zadzwonił pod wskazany numer. Zaproszono go na rozmowę już następnego dnia. Dostał tę pracę.

- Na początek warto przecież od czegoś zacząć, by w CV nie było pustki, na którą pracodawcy patrzą sceptycznie – mówi Łukasz.

Oczywiście, nie każdy podejmie każdy rodzaj pracy. Zależy to od szeregu czynników: tego, kto jej szuka, rodzaju niepełnosprawności, wykształcenia, kwalifikacji czy miejsca zamieszkania.

Każdemu przedstawiamy kilka propozycji doradcy zawodowego, Łukasza Bednarskiego, gdzie warto szukać pracy.

Gdy mieszkasz w dużym mieście

Nie ma się co oszukiwać – znalezienie pracy w większym mieście, gdzie rynek pracy także jest większy, jest łatwiejsze. Jak to zrobić i gdzie jej szukać?

  1. Internet, w tym Facebook. Sprawdź ogłoszenia o pracę na lokalnych stronach internetowych i w większych serwisach rekrutacyjnych (np. www.infopraca.pl), w tym skierowanych do osób z niepełnosprawnością (www.sprawniwpracy.pl). Szukaj pracy wykorzystując media społecznościowe – dołącz do grup „poszukiwaczy pracy” na Facebooku.
  2. Prasa. Przejrzyj ogłoszenia w prasie lokalnej – mimo postępu technologicznego, drukowane gazety wciąż cieszą się zainteresowaniem firm szukających pracowników.
  3. „Ekologiczne szukanie pracy”. Przeznaczone dla osób, które pilnie potrzebują pieniędzy. Zatrudnij się nawet w „najsłabszej” pracy, niech to będzie choćby telemarketing, a w tzw. międzyczasie szukaj innej posady. Chodzi o to, że jeśli chcesz znaleźć poważniejszą pracę – nie jest dobrze mieć w CV pustkę przez pewien czas. Działa to na niekorzyść kandydata.
  4. Ćwiczenie. Wyślij przez siedem dni swoje CV do kilkunastu miejsc pracy. W pierwszej kolejności do firm, które Cię interesują, o których może marzysz. Następnie do miejsc, o których możesz powiedzieć „w zasadzie mogę tam pracować”. W ostatniej kolejności wybierz firmy, gdzie w ostateczności możesz się zatrudnić.
  5. Wizyta osobista. Jeśli szczególnie zależy Ci na pracy w jakimś miejscu – sprawdź dostępność budynku (jeśli potrzebujesz), pojedź tam osobiście i zostaw swoje CV (pamiętaj, by ewentualnie zaznaczyć możliwość pracy zdalnej!).
  6. Korporacje. Zgłoś się do jednej z korporacji, które swoje siedziby mają w największych miastach, i zacznij pracę od najniższych szczebli, jak np. sekretariat. Wejdziesz wtedy w struktury konkretnej dużej firmy i w ramach rekrutacji wewnętrznej możesz z czasem awansować.
  7. Kontakty. Stwórz sieć kontaktów, czyli poproś 5 znajomych o to, by w Twoim imieniu zapytali następnych 5 swoich znajomych, czy ktoś z nich słyszał o jakiejś pracy. Tym sposobem zwiększysz swoje szanse na znalezienie etatu.

Więcej w Portalu Niepelnosprawni.pl

 
 
 
 
 
© 2014 - 2019  Wszystkie prawa zastrzeżone.  Grupa Emediaweb.pl