Tak będzie wyglądać legitymacja? Estetyczna, mała i plastikowa
Tak będzie wyglądać legitymacja? Estetyczna, mała i plastikowa
Niepelnosprawni.pl

Wybrano nowy wzór legitymacji osoby niepełnosprawnej. Od 1 sierpnia 2017 r. zastąpi on używane obecne mało estetyczne i nieporęczne dokumenty, które nie mieszczą się w portfelu, przez co łatwo się niszczą i gubią. Zmiana formatu i wyglądu legitymacji to efekt nacisków naszego portalu i jego Czytelników.

Przypomnijmy, że pod koniec lutego 2016 r. na naszym portalu opublikowaliśmy inspirowany głosami Czytelników postulat, by przy okazji zmian zasad wydawania legitymacji osobom z niepełnosprawnością zmienić także wygląd tych dokumentów, w tym format na plastikowy, zbliżony do karty kredytowej. Artykuł „Zmieńmy legitymację, zmieńmy symbol” wywołał lawinę komentarzy. Z tekstem, w którym zaprezentowaliśmy projekt nowej legitymacji, w ciągu ledwie tygodnia zapoznały się tysiące osób.

Niesieni dopingiem Czytelników zdecydowaliśmy się zaapelować do Krzysztofa Michałkiewicza, Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, o uwzględnienie w pracach nad nową legitymacją osoby z niepełnosprawnością naszych wspólnych postulatów dotyczących jej przeprojektowania. Działania te przyniosły skutek. Padły deklaracje, że nasza propozycja będzie poddana szczegółowej analizie, a nowe legitymacje będą miały formę plastikowych kart.

 

Ministerstwo wybiera wzór w konkursie

Jak jednak miałyby one wyglądać? 28 kwietnia 2017 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło konkurs na wykonanie projektu szaty graficznej legitymacji osoby niepełnosprawnej. Wziąć mógł w nim udział każdy. Nadeszło 19 propozycji, wybrano sześć, a resort rodziny zorganizował głosowanie internautów, w którym udział wzięło 3,7 tys. osób.

W oparciu o te głosy ostateczną decyzję podjął Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wynik konkursu ogłoszono 7 czerwca 2017 r.

Zwycięzcą został krakowski grafik Piotr Felszyński. Jego projekt zawiera:

  • na awersie: białe tło z pastelowym, szaroniebieskim deseniem układającym się w koncentryczne okręgi; w lewym górnym rogu na tle granatowego prostokąta napis LON, w którym literka „O” zastępuje ikonka symbolizująca osobę na wózku, po prawej granatowy napis z nazwą dokumentu; poniżej miejsce na zdjęcie; na pasku na dole okrągłe białe ikonki z symbolami niepełnosprawności (od lewej osoba na wózku, niepełnosprawność słuchu, wzroku, intelektualna, osoba z laską, pies asystujący, ręce symbolizujące język migowy) na pastelowym, szaroniebieskim tle;
  • na rewersie: taki sam deseń, jak na awersie; po lewej stronie okrągłe, białe ikonki z symbolami niepełnosprawności na pastelowym, szaroniebieskim tle.

 

 
 
 
 
 
© 2014 - 2019  Wszystkie prawa zastrzeżone.  Grupa Emediaweb.pl